فرمولی که یک دانش‏‎جو در بلخ آن را کشف کرده‎ است

محمد حسابی، می‌گوید که دانش‌آموزان می‌توانند با استفاده از این فرمول، مثال‌ها و تطبیقات را حل کنند و نیز به گونۀ آسان حاصل جمع ضرب ‌زبانی را پیدا کند.

یک‎جوان دانش‎جو در ولایت بلخ توانسته است که یک فرمول جدید ریاضی را زیرنام «مجموعه‌های حسابی» کشف کند.

محمد حسابی، ۲۲ سال دارد و دانش‎جوی سال سوم دانشکده انجنیری معادن و محیط زیست دانشگاه بلخ است.

او باشنده اصلی ولسوالی جاغوری ولایت غزنی است و اکنون در یک خوابگاه شخصی در مزارشریف بود و باش دارد.

این فرمول در مرکز تحقیقات ریاضی، فلسفی جهان ثبت شده است. کار این دانش‎جو، یک گام جدید در عرصۀ علم ریاضی دانسته شده است.

عارف موسوی، خبرنگار طلوع ‌نیوز که با این جوان گفت وگو کرده است، می‌گوید او در تلاش است تا دست آوردهای علمی دیگر نیز در بخش ریاضیات داشته باشد.

محمد حسابی، به طلوع ‌نیوز گفت: «من سه دست آورد در بخش ریاضی دارم که یکی آن به ثبت رسیده است و دو تای دیگر تا هنوز ثبت نشده است.»

او علاوه کرد که یک فرمول در مورد قضیه فیثاغورث است و یکی دیگر در بارۀ تعریف ضرب است که آن‌‎ها تا کنون رسمی ثبت نشده است.

این دانش‎جو می‌گوید که فرمول جدید می‌تواند دانش‌آموزان را در حل مثال‌ها، تطبیقات و ثبوت اعداد تاق و جفت کمک کند.

او نبود کتاب‌های آموزشی در دانشگاه‌های کشور را مشکل بزرگ برای دانش‌جویان می‌داند و برای از میان برداشتن آن تأکید می‌ورزد.

محمد حسابی، در این باره بیان داشت: «برای وزارت تحصیلات عالی پیشنهاد می‌کنم که باید کتاب به جای چپتر باشد، امروز در دانشگاه ‌های افغانستان چپتر درس داده می‌شود با چپتر نمی‌شود موضوعات علمی را حل کرد.»

شماری از دانش‎جویان، کشف این فرمول جدید ریاضی را یک دست آورد بزرگ علمی می‌دانند و می ‌گویند دولت باید این گونه جوان ها را پشتیبانی کند.

محمدعارف، یکی از این دانش آموزان گفت: «متأسفانه دولت به این جوان ها توجه نمی‌کند به همان خاطر این استعدادها نهفته می‌ماند.»

یک آموزگار این محمد حسابی نیز می‌گوید که وی از توانایی‌های خوب برخوردار است و می‌تواند در عرصه علم‌ ریاضی دست آوردهای چشم گیری داشته باشد.

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...