٢٠١٧ سالي تاريخي براي سفرهاي هوايي بود

٢٠١۷ سالی تاریخی برای سفرهای هوایی: ۳۸ میلیون پرواز، ۴ میلیارد مسافر، صفر نفر تلفات
استکهلمیان – سال ۲۰۱۷ میلادی سالی تاریخی را برای سفرهای هوایی در جهان رقم زد. با وجود شکسته شدن رکورد پرواز در این سال، ۳۸ میلیون پرواز، و نیز شکسته شدن رکورد مسافران هوایی، ۴ میلیارد مسافر، حتی یک مورد سانحه در سال ۲۰۱۷ در خلال مسافرت های هوایی منظم به وقوع نپیوسته و منجر به تلفات نشده است. رویدادی که برای نخستین بار در تاریخ سفرهای هوایی بوقوع می پیوندد.

در پشت این کارنامه عالی و درخشان تلاشی طولانی قرار دارد که صبورانه و با جزئیات، جهت بالا بردن کیفیت هواپیماها، آموزش خلبانان، فرودگاه ها و برجهای مراقبت در طی دهه ها صورت گرفته است. هر سانحه کوچک و بزرگ و هر اتفافی مورد بررسی قرار گرفته و گزارش شده است و از طریق شبکه شرکتهای هواپیمایی و دولتها به سطح بین المللی ارتقاع داده شده و امنیت پرواز در کشورهای قبلا نا امن افزایش داده شده است.

سفر با هواپیما امروز امن ترین شیوه حمل و نقل در جهان بشمار می رود. خطر درگیر شدن در یک سانحه هوایی امروز ۱ به ۱۶ میلیون است. خبری خوب و دلگرم کننده برای افرادی که از سفر با هواپیما واهمه دارند.

سال ۲۰۱۷ سالی تاریخی از لحاظ امنیت در جاده های سوئد نیز بشمار می رود. تعداد افرادی که جان خود را در سال ۲۰۱۷ در سوانح ترافیکی در سوئد از دست دادند پایین ترین در تاریخ مدرن این کشور است، ۲۵۴ نفر. این کارنامه عالی در حالی بدست آمده که تعداد خودروهای موجود در این کشور همزمان رکورد جدیدی از خود بر جای گذاشته است.

در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی سالانه ۱۳۰۰ نفر در سوئد جان خود را در سوانح ترافیکی از دست می دادند.

تلاش های سوئد جهت امن کردن جاده ها و راه های کشور شباهت زیادی به نوع آن در صنعت هواپیمایی دارد. معاینه اجباری اتوموبیل، قانون استفاده اجباری از کمربند ایمنی که کمپانی سوئدی ولوو نخستین مخترع آن بوده است، قرار دادن مرزهای پایین سرعت مجاز و آموزش دقیق راهنمایی و رانندگی به متقاضیان دریافت گواینامه در کنار اتوموبلیهای بهتر و امن تر از عوامل نخستین این دست آورد درخشان بوده است.

پس از آن، مجزا کردن قسمت چپ و راست جاده ها از یکدیگر با نرده تا جای ممکن، خط کشی کناری دقیق جاده ها، ایجاد جاده های ۱+۲، ساخت هر چه بیشتر میدان بجای چهار راه، تبلیغات آموزشی گسترده برای شهروندان از طریق اداره امنیت ترافیک، صندلی های ایمنی اجباری برای کودکان، اعمال جریمه های سنگین برای قانون شکنان و نیز تحمل صفر و مقابله جدی با پدیده رانندگی در حال مستی از دیگر عوامل پشت پرده امنیت بالای راه ها و جاده های سوئد شمرده می شوند.

زمانی که در سال ۱۹۵۸ میلادی آقای کلااوس تینگ وال رئیس بخش امنیت ترافیک اداره راه و ترابری سوئد از برنامه خود برای به صفر رساندن آمار تلفات در ترافیک خبر داد بیانات او مورد تمسخر بسیاری قرار گرفت، مگر می شود در یک کشور صنعتی در جاده ها هیچ مرگ و میری وجود نداشته باشد. اما او از ابتدا تا انتها حق داشت و اقدامات او در ۶۰ سال قبل پایه های ایجاد یکی از امن ترین کشورهای جهان از نقطه نظر ترافیک را بنا نهاد. شعار او این بود: اقدام صحیح مهمتر از منابع بیشتر است.

به اشتراک گذاشتن این مطلب
Print this pageTweet about this on TwitterShare on Google+Share on Facebook

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

قرارداد خرید برق از ترکمنستان تمدید شد

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) اعلام کرده که این کشور خریداری برق را از کشور ...