نیروهای افغان زیر نظر لشکر فاطمیون در ایران’دو هزار کشته’ داده‌اند

یکی از مسئولان لشکر فاطمیون زیر نظر سپاه ایران از کشته شدن دست‌کم دو هزار نفر و زخمی شدن هشت هزار افغان دیگر “در راه اسلام” خبر داده است.

لشکر فاطمیون از جمله نیروهای تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل شده و نفرات آن برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند.

به اساس گزارش بسیح نویز، زهیر مجاهد، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون گفته است که با وجود “فداکاری” نیروهای افغان، آنچنان که باید به این نیروها توجه نشده است.

در واکنش به این خبر، شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، از به کار گرفتن شهروندان افغانستان در جنگ‌های نیابتی انتقاد کرده است.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: “درباره آمار و ارقام صحبت نمی‌‌کنیم، اما دیدگاه رسمی دولت این است که همان طور که ما اجازه جنگ نیابتی در افغانستان نمی‌دهیم، مخالف هر نوع جنگ نیابتی در کشورهای دیگر نیز هستیم.”

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده که “نباید از احساسات و مشکلات افغان‌های مهاجر ایران برای توسعه طلبی و اهداف سیاسی کشورهای همسایه استفاده شود.”

زهیر مجاهد، مسئول رسانه‌ای لشکر فاطمیون چندی پیش به خبرگزاری تسنیم گفته بود که در ایران، نیروهای افغان که “برای اسلام” می‌جنگند، با تبعیض مواجه هستند تا جایی که حتی کشته‌های جنگ سوریه را هم با عنوان “شهید افغانی” یا “شهید ایرانی” از هم جدا می‌کنند.

به گفته آقای مجاهد، سربازان افغان مقیم ایران در حالی برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند که خود افغانستانی‌ها به آنها “طعنه” می‌زنند که چرا برای “رژیم اسد یا ایران می‌جنگند.”

مسئول بنیاد شهید ایران سال گذشته گفته بود که ۲۰۰ نفر از نیروهای لشکر فاطمیون که در سوریه کشته شده‌اند، تحت پوشش این بنیاد قرار گرفته‌اند.

لشکر فاطمیون سال ۱۳۹۴ از ادغام نیروهای تیپ ابوذر در زمان جنگ ایران و عراق و نیروهای مجاهد افغانستان زیر نظر سپاه ایران شکل گرفت.

منبع      بی بی سی  فارسی

به اشتراک گذاشتن این مطلب
Print this pageTweet about this on TwitterShare on Google+Share on Facebook

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

قرارداد خرید برق از ترکمنستان تمدید شد

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) اعلام کرده که این کشور خریداری برق را از کشور ...