خوش نویسان افغان آفریده‎های شان را این بار در ترکیه به نمایش میگذارند

 

ده ها اثر آفریدۀ خوش نویسان هرات و کابل، در یک نمایشگاه جهانی در ترکیه به نمایش گذاشته خواهند شد.

این نمایشگاه در شهر استانبل ترکیه با حضور هفت خوش نویس افغان و هشت خوش نویس ترک، گشایش خواهد یافت و سه روز به روی بازدید کننده گان بازخواهد بود.

در این نمایشگاه که تا یک هفته دیگر در شهر استانبول برگزار خواهد شد، خوش نویسان ترکیه و افغانستان با هم دیدار نیز خواهند کرد.

بسیاری این آفریده ها به خط های ثلت، کوفی، نسخ، نستعلیق و خط های ویژۀ ولایت هرات با سرودهای مولانا و بیدل و آیه هایی از قرآن آراسته شده اند.

مسؤول دفترانسجام و هماهنگی سفارت ترکیه در هرات، می گوید که این نهاد بزودی سپوزیم بزرگی را در بارۀ روابط شاه امان الله، پادشاۀ پیشین افغانستان باهمکاری ترکیه برگزارخواهد کرد

داکترعلی ارغنون چنار در این باره افزود: «ما به خاطر بقای این هنر الهی در افغانستان، از هیچ نوع همکاری و مساعدت اجتناب نخواهیم ورزید. »

در این نمایشگاه، پنج تن از خوش نویسان هرات و دو تن از خوش نویسان کابل حضورخواهند یافت.

عبدالجلیل توانا، عضو انجمن خوش نویسان هرات اظهار داشت: «ما هفت تا هشت اثر خود را انتخاب کرده ایم، اما قرار است سه اثر مان به نمایش گذاشته شود.»

در همین حالف رییس انجمن خوش نویسان هرات تأکید می ورزد که این نمایشگاه فرصتی خواهد بود تا اثرهای خوش نویسان افغان به رخ جهانیان کشیده شوند.

نیک محمد مستمند، تصریح کرد: «حس می کنیم که هنر خوش نویسی از سوی حکومت به فراموشی سپرده شده است. و این نمایشگاه تنها کاری است که از طریق موسسه های خارجی ما بتوانیم این هنر را زنده کنیم.»

این نمایشگاه در شهر استانبل ترکیه با حضورهفت نوش نویس افغان وهشت خوش نویس ترک گشایش خواهد یافت و سه روز به روی بازدید کننده گان بازخواهد بود.

 

به اشتراک گذاشتن این مطلب
Print this pageTweet about this on TwitterShare on Google+Share on Facebook

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

قرارداد خرید برق از ترکمنستان تمدید شد

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) اعلام کرده که این کشور خریداری برق را از کشور ...