سازمان ملل بر تقویت مشارکت زنان در انتخابات تأکید میکند

شماری از زنان، فعالان حقوق زن، مقام‌های حکومت و هیئت معاونت ملل متحد امروز چهارشنبه در نشستی زیر نام «روزهای جهانی باز» روی فعالیت‌ها برای زنان، صلح و امنیت در کشور، نیرومندسازی مشارکت زنان در روند انتخابات گفت‌وگو کردند. 

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، در این نشست گفت: «توانمندسازی سیاسی زنان برای انکشاف افغانستان ضروری است. مشارکت زنان در انتخابات به‌عنوان رأی‌‌دهنده و کاندیدا، حیاتی است.»

او گفت زمانی‌که از مشارکت زنان در انتخابات کاملاً حمایت شود، افغانستان فرصت‌هایی را برای استفاده از ظرفیت عالی زنان در سهم‌گیری در ایجاد قوانین و پالیسی‌هایی که می‌تواند بر زنده گی زنان و دیگر افغان‌ها تاثیر بگذارد را به‌دست می‌آورد.

آقای یاماموتو تأکید کرد که برای حصول اطمینان از مشارکت معنادار زنان باید تلاش و اقدام‌های جدی صورت گیرد.

در این نشست زنان افغان چالش‌هایی را که زنان به‌عنوان رای‌دهنده، کاندیدا و فعال با آن روبه‌رو استند را یادآوری کردند.

آنان گفتند که مشارکت واقعی در انتخابات به این معنی است که زنان بدون این‌که مجبور شوند و تحت فشار قرار بگیرند، ظرفیت و آزادی رای‌دادن به کاندیدان منتخب خودشان و نیاز به فضایی امن که در آنجا رای خود را استفاده کنند، دارند.

آقای یاماموتو با ملاحظۀ سخن‌های آنان بر این موضوع تأکید کرد که دل‌سرد ساختن زنان از رای دادن یا مشارکت در انتخابات در تضاد با قوانین حقوق بشری ملی و بین‌المللی قرار دارد و تنها زنان را از دخیل بودن در روندهایی که بر زندگی آنان و اطرافیان‌شان تاثیر می‌گذارد، به حاشیه می‌راند.

همچنان این بحث بر روی نیاز به فضایی امن برای زنان جهت رای‌دهی، مشکلات زنان در مناطق دورافتاده و ولسوالی‌های دوردست به‌ویژه مسافتی‌که باید تا مراکز رای‌دهی طی کنند، تمرکز داشت.

محفل روز ۲۲ نوامبر در کابل به‌دنبال محفل‌های روزهای جهانی باز که ازسوی هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) در سراسر افغانستان برگزار شده بود، برگزار می‌گردد، جایی‌که مسئولین ملل متحد با نماینده‌گانی که از ۲۰ ولایت از جمله ۳۴ ولایت افغانستان نمایندگی می‌کنند، دیدار کردند.

اشتراک‌کنندگان در فراه، هرات، مزار، میمنه و بدخشان، سه‌مهمان برنامه‌های رادیویی‌که بر اهمیت مشارکت زنان در انتخابات تمرکز داشتند را انتخاب نمودند و در جلال‌آباد میزگرد تلویزیونی در مورد اهمیت حفاظت و ترویج حقوق زنان برای ساختن فضایی که زنان در آن بتوانند به‌راحتی به دفترهای انتخاب شده بروند و آزادانه ثبت نام و کمپاین کنند، برگزار گردید.

ربکا تاورس، نمایندۀ دفتر ملل متحد برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، با قدردانی از تلاش‌های رهبران زن و فعالان جامعۀ مدنی برای ارتقای حقوق سیاسی زنان در افغانستان بر نیاز به تشویق و حمایت دوامدار همه بازیگران و همکاران، جهت مشارکت فعال زنان در تصمیم‌گیری سیاسی از محلی تا سطح ملی، تأکید کرد.

تاورس تاکید کرد که حفاظت و ترویج حقوق زنان برای مشارکت سیاسی به‌شمول انتخابات، نقش اصلی دولت است.

او افزود: «من دولت افغانستان را ترغیب می‌کنم تا برنامه‌های امنیت حساس به جنسیت و انتخابات را تهیه و تطبیق نمایند، زیرا این موضوعات ملاحظات مهمی برای مشارکت زنان در انتخابات استند.»

به اشتراک گذاشتن این مطلب
Print this page
Print
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تسهیلات ویژه برای صدور روادید هنرمندان افغانستان

به گزارش خبرگزاری فارس، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و «محمدمهدی مظاهری» رییس ...