تولید بی‎پیشینۀ زعفران در هرات

بربنیاد آمارهای که ریاست زراعت هرات، امسال بیش از سه هزار هکتار زمین در این ولایت زعفران کشت شده اند و انتظار می رود که هشت تُن زعفران از سوی کشاورزان هرات گردآوری شود.

مسؤولان ریاست زراعت ولایت هرات می ‏گویند که کِشت و تولید زعفران در این ولایت، بصورت بی پیشینه ‏یی افزایش یافته است.

به گفتۀ رییس زراعت این ولایت، در حال حاضر بیش از هژده هزار زن روند گِردآوری گل زعفران را از زمین های کشاورزی این ولایت، آغازکرده اند.

عبدالصبور رحمانی، رییس زراعت می گوید: «امسال شمار چشم گیری از کشاورزان هرات به کشت زعفران روی آورده اند حتی در بخش های ناامن این ولایت و انتظار می رود که امسال حاصل زعفران هرات به هشت تن برسد.»

جاوید زیارتجاهی، خبرنگار طلوع نیوز در هرات که سری زده است به فارم های ویژۀ زعفران در این ولایت، می گوید که بسیاری از کارمندان این فارم ها را زنان تشکیل می دهند.

نازک، یکی از این زنان است. او می گوید: «من تنها نان آور خانواده هستم و پنج کودک یتیم دارم. خیلی خوشحالم از این که برایم در این جا کار فراهم شده است و پولی که از این راه بدست می آورم، وضعیت زنده گی ام را دیگرگون کرده است.»

ریحانه کارمند دیگر فارم زعفران نیز می افزاید: «در حال حاضر همه مواد خوراکی و گیاه های که در کشور ما مصرف می شوند، از کشورهای بیرونی می آیند، اما خوشحالیم که این وضعیت رو به تغییر است و ما باید برای خودکفای تلاش کنیم.»

بانوان که در فارم های زعفران کار می کنند، دو دسته اند. گروه نخست بامداد زود به مزرعه می آیند و درهنگام سردی صبح، گل های زعفران را گِردآوری می کنند و سپس گروهی دیگر برای جداکردن گیاه زعفران از گل کار می کنند.

حمیده فیضیان، عضو شرکت زعفران فیضی گفت: «گِردآوری گل زعفران و یک کار سبک و ساده برای بانوان است که روزانه بانوان بسیاری در این مرزعه کار می کنند؛ درآمد دارند.»

عبدالخالق خدادادی، مدیرعامل شرکت فیضی زعفران نیز بیان داشت: «روزانه دوصد زن در بخش گِردآوری و پاک کاری گل زعفران با ما کار می کنند و هر زن ماهانه شش تا هشت هزار افغانی حقوق ماهوار می گیرد.»

سید عبدالواب قتالی که ده ها جریب زمین را برای کشت زعفران آماده کرده است، انتظار دارد تا با صادر کردن این گیاه به بیرون از کشور، هویت افغانستان را از کشت کوکنار و تولید مواد مخدر، به یک کشور خوش نام مبدل کند.

وی می گوید: «در حال حاضر نام مواد مخدر در کنار نام کشورمان در دنیا پیوند خورده است، اما امیدواریم که صادر کردن زعفران به کشورهای جهان بتواند این اتهام را از کنار نام افغانستان بردارد.»

در همین حال، موسسه کار دی اف، بزرگترین آزمایشگاه زعفران کشور را از کمک های بریتانیا در هرات ساخته است –  آزمایشگاهی که سیصد ابزار آزمایشگاهی دارد و زعفران را به بیش از سی شیوه آزمایش می کند.

حامد خسروی، مسؤول این موسسه تصریح کرد: «تنها دلیلی که زعفران هرات در بازارهای جهانی خریدارانش را از دست می داد، بهداشت و بسته بندی زعفران بود که این آزمایشگاه می تواند این مشکل را بخوبی از میان بردارد.»

با این همه، مسؤولان شرکت های زعفران هرات نگران نبود بازارهای فروش این گیاه و چگونگی صادر شدن آن به بیرون از کشور استند.

به اشتراک گذاشتن این مطلب
Print this page
Print
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

زخم های مشترک

۱۴۰۰ سال پیش مردم در صحراها می زیستند در خیمه حا می آرامیدن و شب ...