سارنوال دادگاه جنایی بین المللی خواهان بررسی جنایات‌ جنگی در افغانستان شد

دیده بان حقوق بشر، دادگاه جنایی بین المللی اکنون باید یک هیئت از سه قاضی برای پذیرش بررسی اش داشته باشد.

فاتو بنسودا، سارنوال دادگاه جنایی بین المللی روز جمعه (۱۲ عقرب) از این نهاد خواسته است تا مجوز لازم برای آغاز بررسی رسمی درباره ادعاهای مربوط به جنایات جنگی در افغانستان را صادر کنند.

دریک خبرنامه دیده بان حقوق بشر آمده است که خانم بنسودا گفته است که بررسی مقدماتی دفتر او نشان داده که معیار و شرایط لازم برای انجام تحقیقات در باره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان فراهم است.

خبرنامه می افزاید که در گام بعدی خانم بنسودا باید رسما ادعای خود را مبنی بر اینکه جرایم جنگی ویا هم نسل کشی وجود دارد حمایت کند.

اما قبل از اینکه او بتواند تحقیقات را آغاز کند، هیئتی متشکل از سه قاضی باید موافقت کند. این دادگاه هم چنان صلاحیت ندارد تا جنایاتی را که پیش از ۱ می ۲۰۰۳ در افغانستان رخ داده اند، بررسی کند.

دیده بان حقوق بشر گفته است که گام بسوی باز کردن تحقیق زمان گیر است.

در خبرنامه آمده است: «بیش از ۱۰ سال پیش، دادگاه تجزیه و تحلیل مقدماتی در افغانستان را آغاز کرد – مرحله تعیین این که آیا ممکن است جنایات جنگی وجود داشته باشد و اگر هست، دادگاه باید عمل کند.»

خبرنامه می افزاید: «اعدام ها، اعمال شکنجه و انجام حملات انتحاری بر غیر نظامیان در افغانستان صورت گرفته است و این سوءاستفاده ها تا حد زیادی مهار نشده اند.»

خانم بنسودا در آخرین گزارشش در مورد افغانستان، دستۀ بزرگ از عاملان جنایات جنگی را که می توانست پاسخ گو باشند شناسایی کرد؛ طالبان، مقام های حکومت افغانستان و نیروهای امریکایی.

در خبرنامه آمده است: «طبق اساسنامه روم که دادگاه جنایی بین المللی را ایجاد کرد، دادگاه در مورد جرایم مختلف در یک کشور عضو صلاحیت دارد، حتی سوء استفاده هایی را که توسط افرادی که شهروندان کشورهایی مانند ایالات متحده و اعضای دادگاه جنایی بین المللی نیستند، بررسی کند.»

احتمال این که تحقیقات دادگاه جنایی بین المللی شامل موارد سوء استفاده توسط سربازان امریکایی و مقامات سی آی ای، به این نکته اشاره دارد که با این دادگاه، شهروندان کشورهای قوی تر لزومأ خارج از قانون نیستند.

خبرنامه می افزاید: «هر آنچه که دادگاه تصمیم می گیرد در مورد نقش نیروهای امریکایی، مردم افغانستان که دهه ها به شدت رنج می برند، سزاوار توجه جهان هستند، مهمتر از همه، آنها سزاوار عدالت هستند.»

به اشتراک گذاشتن این مطلب
Print this page
Print
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

رهبران اسلام وتفکردولت اسلامی افغانستان

اسلام مثل این مار سه سر میماند چهره ای واقعی اسلام در افغانستان ناصر سروری ...