برگذاری ششمین نمایشگاه کتاب هرات

ششمین نمایشگاه کتاب هرات، چهارشنبه، ۱۰ عقرب، با حضور ناشران افغانستانی و ایرانی، آغاز به‌کار کرد.
آریا رئوفیان، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، گفت که در این نمایشگاه، ۴۵ هزار جلد کتاب در قالب ۴۵۰۰ عنوان در ۳۰ غرفه، به نمایش گذاشته شده است.
رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، افزود که حدود ۸۰ درصد این نمایشگاه به ناشرین داخلی تعلق دارد.
یکی از ویژگی‌های این نمایشگاه، اضافه‌شدن بخش کتاب کودک است.
آریا رئوفیان، می‌گوید که قرار است در این نمایشگاه، کتاب‌ها با ده ‌درصد تخفیف به‌فروش برسد.
وی گفت: نمایشگاه امسال به هدف همگانی‌ساختن فرهنگ کتاب‌خوانی برگزار شده و تلاش داریم تا بتوانیم کتاب‌خوانی و مطالعه را در زندگی مردم جای بدهیم.
رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، یادآور شد که در سال‌های گذشته با برگزاری نمایشگاه‌ها و ایجاد کتاب‌خانه‌ها در نقاط مختلف هرات و وجود کتاب‌خانه‌های عام دولتی و خصوصی، انگیزه‌ برای مطالعه بیش‌تر شده و میزان فروش کتاب‌ها افزایش یافته است.
ولی‌شاه بهره، رئیس سابق اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری ششمین نمایشگاه کتاب هرات، گفت که برگزاری چنین نمایشگاه‌ها سبب می‌شود که جوانان به دنبال مطالعه و داشتن کتاب‌خانه شخصی باشند.
بهره، افزود که یک نمایشگاه آیینه‌دار توانمندی‌های سرایشی و نگارشی مردمان است که در آن جامعه زندگی می‌کنند و از طرف دیگر، خود کتاب، حلقه‌ی پیوند فرهنگ‌ها و مدنیت‌ها است.
وی گفت: در نمایشگاه امروز می‌بینیم که تنها نویسندگان هرات نیستند، بلکه از ولایت‌های دیگر و حتی خارج از کشور هستند.
اما از سویی انتقادها وجود دارد که همه‌ساله‌ کتاب‌های قدیمی در نمایشگاه‌های کتاب برای نمایش و فروش گذاشته می‌شود.
بهره، می‌گوید که باید برنامه‌ای داشته باشیم که تعداد کتاب‌های آماده به چاپ را نشر کنیم و کتاب‌هایی که چاپ مجدد نیاز دارد را نیز به نشر برسانیم تا انگیزه‌ی خودی را قوت بخشیده و بتوانیم بهتر کار کنیم.
وی ضمن انتقاد از دولت، گفت: با آن‌که هیچ‌گونه حمایت مالی از طرف مسئولین دولتی نداریم، کاری که از طریق اتحادیه ناشران صورت می‌گیرد، سزاوار آفرین است.
او با اشاره به جنگ جاری در کشور، یادآور شد: در کشوری که با ناهنجاری‌های زیادی روبرو هستیم، ارائه کتاب درخور تحسین است، اما اگر دولت حمایت کند، نمایشگاه ما آیینه‌دار شعرا و نویسندگان محلی و ملی، خواهد بود.
از سویی نیز بازدیدکنندگان، به‌ویژه قشر تحصیل‌کرده، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نمایشگاه، به شدت از مسئولین برگزارکننده، انتقاد می‌کنند.
آنان می‌گویند که نبود کتاب جدید، سبب می‌شود تا دانشجویان کم‌تر از چنین نمایشگاه‌هایی بازدید کنند.
مرتضی کریمی، یکی از بازدیدکنندگان و دانشجوی سال دوم خبرنگاری، می‌گوید: در این نمایشگاه، همان کتاب‌های سابق به نمایش گذاشته شده و ناشران و کتاب‌فروشان هیچ تلاشی برای چاپ و واردکردن کتاب جدید نکرده‌اند.
در همین‌حال رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، می‌گوید که دولت افغانستان باید برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و چاپ کتاب، سرمایه‌گذاری بیش‌تری داشته باشد.
گفتنی‌ست که ششمین نمایشگاه کتاب هرات، برای ۱۰ روز به روی عموم باز است.

 

  خبرگزاری افغان ایرکا
به اشتراک گذاشتن این مطلب
Print this page
Print
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

هیچگونه تفاوتی بین بت پرستی با امامزاده پرستی و بیت الله پرستی وجود ندارد!

اگر کسی تصور می‌نماید که بت پرستان، تندیسهائی که با دست خویش می‌تراشیدند را خدا ...