نوجوانان بخش قابل توجهی از پناهجویان در جهان را تشکیل می‌دهند و سهم نوجوان افغان از این بخش از پناهجویان کم نیست، بطوری که که رادیوی سویدن در گزارشی از حضور حدود ٣٨٠٠٠ کودک تنهای پناهجو در سویدن که درخواست پناهندگی سپرده‌اند خبر داده است.

در این گزارش آمده است، بی‌دلیل نیست که شرایط زندگی و سرگذشت بسیاری از نوجوانان تنهای پناهجو در سویدن یکی از موضوعات مورد بحث محافل سیاسی و اجتماعی باشد. کتاب “آیا زندگی می‌کنی؟” نوشته مشترک انیلی دراوسین و کریستینا والدن، داستان پُر ماجرای زندگی یک نوجوان تنهای پناهجو را بازگو می‌کند که از افغانستان آمده است.

به گفته رادیو سویدن این نوجوان افغان که “نوید” نام دارد تنها به این کشور آمده و ١٧ سال سن دارد و در یک اقامتگاه نوجوانان تنهای پناهجو زندگی می‌کند. ماجراهای پُر از خطر، دلواپسی، ترس و امید نکات مشترکی است که بسیاری از نوجوانان تنهای پناهجو با هم دارند. داستان نوید می‌تواند نمونه‌ای از شرایطی باشد که این پناهجویان تنها در آن زندگی می‌کنند.

انیلی دراوسین در توضیحی می‌گوید: “آیا زندگی می کنی؟” در مورد پسری بنام نوید از افغانستان و مادرش که دنیا نام دارد و در ایران زندگی می‌کند، نوشته شده است. مادر و پسر برای مدت طولانی ارتباط شان را از دست داده اند. نوید خود را به سویدن رسانده و اما مادرش با خواهر و برادر کوچک او در ایران هستند. در این کتاب نوید برای یک سال دنبال شده است.

بر اساس این گزارش، کریستینا والدن نویسنده دیگر این کتاب در پاسخ به این سوال که چگونه شد علاقمند داستان زندگی نوید شدند می‌گوید: من تازه‌واردان و نوجوانان تنهای زیادی را ملاقات کرده‌ام و هر دوی ما جداً تحت تاثیر داستان زندگی این پناهجویان قرار گرفتیم. من در سال ٢٠١٤ به افغانستان رفتم و از نزدیک شرایط زندگی را آنجا دیدم. به نظر ما این بسیار مهم است که این داستانها گفته شود. این کتاب به زبان ساده نوشته شده است و فکر می‌کنیم که به این ترتیب دیگر پناهجویان تنها نیز داستانهای مشابه دارند و خواندن این کتاب امکان توضیح سرگذشت خود شان را به زبان سویدنی فراهم می‌کند.

گزارش رادیو سودیدن سرگذشت شباهت زندگی نوید با داستان زندگی دیگر نوجوانان تنهای پناهجو در این کشور را بسیار ممکن دانسته اما انتباه هر فرد از تجارب زندگی‌اش را قطعاً متفاوت دانسته است و به نقل از انیلی داوسین می‌افزاید: این کتاب زندگی نوید را طی سال‌های ٢٠١٥ و ٢٠١٦ دنبال می‌کند. بیشترین بخش‌های این کتاب در مورد انتظار طولانی و این‌که نمی‌داند چه اتفاقی خواهد افتاد، آیا اجازه اقامت خواهد یافت، نوشته شده و این‌که دنبال مادر و خانواده خود است و نمی‌داند آنها کجا هستند. با این وجود شرایط همچنان سخت‌تر می‌شود و شمار زیادی از آن‌ها پاسخ رد دریافت می‌کنند. با انتخاب‌های دشوارتر مواجه می‌شوند؛ آیا برگردند و یا خود را پنهان کنند؟ مسائل زیادی است که می‌شود در مورد چنین شرایط زندگی گفت. بسیار مهم است که در مورد این وضعیت در رادیو، تلویزیون، روزنامه‌ها و کتابها توضیح داده شود تا همه بدانند که این پناهجویان تنها تحت چه شرایطی زندگی می‌کنند.