کابینه افغانستان بودجه سال ۱۳۹۷ را تصویب کرد

کابینه افغانستان بودجه سال ۱۳۹۷ را که سقف آن بیش از ۵.۱ میلیارد دلار است، مورد بحث قرار داد.

از حدود ۵.۱ میلیارد دلار بودجه سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۳.۸ میلیارد دلار آن بودجه عادی و حدود ۱.۳ میلیارد دلار آن بودجه توسعه‌ای است.

بودجه عادی افغانستان بیشتر برای پرداخت حقوق و فعالیت روزمره وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مستقل دولتی مصرف می‌شود و بودجه توسعه‌ای این کشور نیز برای اجرا برنامه‌ای توسعه‌ای هزینه می‌شود.

از مجموع بودجه ملی سال ۱۳۹۷ افغانستان بیش از ۲.۳ میلیارد دلار آن از منابع داخلی و مبلغ ۲.۷ میلیارد دلار نیز از کمک‌های خارجی تأمین خواهد شد.

به گفته مصطفی مستور، نامزد وزیر اقتصاد افغانستان کابینه اکنون به کمیته بودجه این کشور که متشکل از وزارت‌های مالیه/دارایی، اقتصاد، خارجه، زنان و کمیسیون‌های اصلاحات اداری و اداره امور است، وظیفه سپرد تا اصلاحات بیشتر در بودجه وارد شود و برای تایید دوباره به کابینه فرستاده شود.

بودجه سال ۱۳۹۷افغانستان بیش از ۱۰۹ میلیون دلار کسر بودجه دارد که براساس اعلام دولت افغانستان از طریق قرضه تمویل خواهد شد.

سال گذشته کسر بودجه افغانستان حدود ۳۱۵ میلیون دلار پیش بینی شده بود.

سال مالی در افغانستان از آغاز ماه جدی (دی) شروع می‌شود.

براساس گزارش‌های نهادهای ناظر بر روند مصرف بودجه افغانستان وزارت‌خانه‌های این کشور موفق نشده حدود ۵۰ درصد از بودجه سال گذشته خود را مصرف کنند.

این روند باعث می‌شود که کسر بودجه نیز فشار لازم را بر دولت افغانستان وارد نکند.

بودجه سال گذشته افغانستان حدود ۶.۶ میلیارد دلار بود که حدود ۴.۱ میلیارد دلار بودجه عادی و حدود ۲.۵ میلیارد دلار بودجه توسعه‌ای این کشور بود.

بودجه سال جاری افغانستان بیش از یک میلیارد دلار نسبت به بودجه سال گذشته کمتر است.

به اساس قانون اساسی افغانستان، طرح پیشنهادی بودجه پس از تایید کابینه، نخست به مجلس سنای این کشور و بعدا به مجلس نمایندگان آن فرستاده می‌شود.

منبع بی بی سی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...