نخستین محموله ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان وارد بندر چابهار شد

  

پس از آن که روز دوشنبه(۷ عقرب) نخستین محموله ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از بندر کاندلای این کشور به مقصد بندر چابهار در ایران بارگیری شد، کشتی حامل این محموله صبح امروز در بندر چابهار پهلو گرفت.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، مراسم گشایش بندر چابهار و آغاز حرکت کشتی حامل گندم اهدایی هند، روز دوشنبه و توسط ویدیو کنفرانس صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان و همتای هندی‌اش سوشما سوراج، برگزار شده بود. اما پس از دو روز، این کشتی به بندر چابهار رسید و مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

آیین استقبال رسمی از ورود نخستین محموله ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار، با حضور دکتر نصیراحمد نور سفیر افغانستان در ایران، جابر انصار اشته تجاری افغانستان در تهران، سائوراب کومار سفیر کشور هند در ایران، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ایران، معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی و عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران و شماری دیگر از مسئولان ایرانی، در اسکله بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد.
بدین ترتیب بهره برداری از اسکله شهید بهشتی و بندر چابهار با تفاهم مشترک افغانستان، ایران و هند وارد مرحله اجرایی گردید.

نخستین محموله ترانزیتی گندم اهدایی کشور هند به افغانستان شامل ۶۴۰ دستگاه کانتینر و به میزان ۱۵ هزار تن است که پس از رسیدن به بندر چابهار، از مسیر ترانزیتی این بندر به ولایت نیمروز و افغانستان منتقل خواهد شد. قرار است هند امسال ۱.۱ میلیون تن گندم را از طریق بندر چابهار به افغانستان صادر کند. بر این اساس به گفته وزارت امورخارجه کشور، در هفته‌های آینده، شش محمولۀ بارهای هند از راه چابهار وارد افغانستان می‌شود و گشایش این بندر، یک فرصت تازۀ بازرگانی برای افغانستان، هند و ایران به حساب می رود.

این در حالی ‌است که افغانستان با توجه به نیازهای وارداتی‌اش از طریق بندرهای مرزی با پاکستان، در سه سال اخیر زیر فشار شدیدی قرار داشته است. پاکستان که همواره از این موضع به عنوان ابزار سیاسی استفاده کرده، بارها بندرهایش را به روی افغانستان بسته‌ است.

پیش از این انتقالات تجارتی افغانستان- هند از طریق دهلیز هوایی نیز آغاز گردیده و رییس جمهور غنی تأکید کرد که دیگر افغانستان از این لحاظ در حاشیه نیست و به یک مسیر محدود وابسته نخواهد بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...