مهاجران افغان در ایران فقط برای پول در سوریه می‌جنگند

خبرگزاری فرانسه: مهاجران افغان در ایران فقط برای پول در سوریه می‌جنگند

خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره حضور مهاجران افغان در جنگ سوریه، بی پولی و بیکاری را عوامل اصلی بسیج این مهاجران ارزیابی کرده است که از سوی ایران برای جنگ به سوریه فرستاده می شوند. ایران نیروهای افغان را در «لشکر فاطمیون» متشکل کرده و به سوریه می فرستد.

به گفته این خبرگزاری نیروهای ایرانی نیز تحت عنوان«مدافعان حرم» برای حمایت از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به این کشور فرستاده می شوند و ایران برای این نیروها نیز در قبال حضور در سوریه پول قابل توجهی پرداخت می کند. اگر برای برخی نیروهای ایرانی بجز پول پای ایدئولوژی هم وسط باشد اما برای مهاجران افغان این پول است که حرف اول را می زند.

یکی از این نیروها با نام مستعار «شمس» که از سوریه به کابل بازگشته به خبرگزاری فرانسه گفته است: «برای من فقط مسئله پول بود. من هرگز کسی را آنجا ندیدم که با انگیزه های مذهبی آمده باشد.» او که از شیعه های هزاره افغانستان است دو بار در سال ۲۰۱۶ به سوریه رفته بود.

حدود ۲.۵ میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند که اکثر آنها مدارک قانونی اقامت ندارند و بیشتر آنها از نظر اقتصادی در شرایط دشواری زندگی می کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه همین عامل باعث شده است که ایران بتواند لشکری بین ۱۰ تا ۲۰ هزار مهاجر افغان را در لشکر فاطمیون در سوریه ساماندهی کند.

یک افغان ۲۵ ساله درباره تجریه حضورش در لشکر فاطمیون می گوید:‌ «در سال ۲۰۱۶ به امید یافتن کار به ایران رفتم اما بعد از یک ماه که هیچ کاری پیدا نکردم، تصمیم گرفتم به سوریه بروم.»

او می افزاید:‌ «آنها مرا تشویق می کردند که تو برای دفاع از حرم می روی. تو سرباز آزادی هستی و زنده برمی گردی و بعد اجازه ۱۰ سال اقامت قانونی در ایران را بدست می آوری. آنها یک و نیم میلیون تومان در ماه در مرکز استخدام می دادند و وقتی قرارداد را امضا می کردیم و راهی سوریه می شدیم این مبلغ دو برابر می شد.»

واسطه های استخدام افغان‌ها از هر یک از آنها ۱۰۰ دلار کمیسیون می گیرند و مستقیما آنها را به شهر دلیجان می فرستند تا در آنجا یک ماه آموزش نظامی ببینند. جایی که دیگر مهاجران افغان‌ از ۱۴ تا ۶۰ سال برای آموزش نظامی سازماندهی می شوند. آنها تحت فرماندهی سپاه پاسدارن آموزش کار با اسلحه می‌بینند و سپس با هواپیما به سوریه منتقل می شوند.

«شمس» به خبرگزاری فرانسه گفته است که نخستین ماموریت وی در اواسط ماه ژوئن ۲۰۱۷ در حوالی دمشق، نگهبانی از یک سربازخانه بوده است. او می گوید که همه چیز بخوبی پیش رفت و برای همین بعد از بازگشت به ایران بار دیگر در سپتامبر همان سال به سوریه بازگشته است. این‌بار آنها را به نزدیکی شهر حلب فرستادند برای جنگ در مقابل داعش و جبهه النصره. به گفته او کادرهای اصلی ایرانی بودند اما برخی فرماندهان از نیروهای افغان‌ بودند.

«شمس» می گوید که در حلب در یک تله افتادند و از ۱۰۰ نیرو تنها ۱۵ نفر زنده ماندند. او می گوید که در صورت کشته شدن در سوریه اجساد افغان‌ها به ایران و نه افغانستان بازگردانده می شود. او می افزاید که در صورت مرگ افغان‌های لشکر فاطمیون، خانواده این افراد پولی از دولت دریافت می کنند.

سازمان دیده بان حقوق بشر گزارش داده است که لشکر فاطمیون از حدود ۱۵ هزار نیروی افغان تشکیل شده است و لشکر زینبیون شامل ۱۰۰۰ نیروی پاکستانی است.

خلیل از مهاجران افغان که در سن ۱۷ سالگی به سوریه رفته است می گوید در میان نیروهایی که از ایران به سوریه رفته اند نیروهای پاکستانی و عراقی نیز حضور داشتند.

احمد شجاع تحلیلگر سابق دیده بان حقوق بشر در کابل می گوید که هیچ گونه آمار معتبری درباره تعداد نیروهای افغان حاضر در سوریه وجود ندارد چرا که نیروی قدس سپاه پاسداران آنرا محرمانه تلقی می کنند.

علی آلفونه پژوهشگر وابسته به شورای آنتلانتیک در واشنگتن گفته است که ۷۶۴ افغان در سپتامبر ۲۰۱۳ تا ماه اکتبر ۲۰۱۷ کشته شده اند.

رمضان بشردوست نماینده هزاره در پارلمان افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که تعداد افغان‌هایی که برای جنگ از طرف ایران به سوریه فرستاده می شوند از اسرار نظامی است و ایران این آمار را اعلام نمی کند. او می گوید که ایران با مهاجران افغان همانند برده رفتار می کند.

پول و چشم انداز اقامت قانونی به همراه خانواده در ایران انگیزه اصلی داوطلب شدن مهاجران افغان برای جنگ در سوریه است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...