فرستاده ویژه اتحادیه اروپا استراتژی جدید این اتحادیه را در باره افغانستان اعلام کرد

  

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در دیداری از افغانستان استراتژی جدید این اتحادیه در باره افغانستان را اعلام کرد. رولاند کوبیا در سفر دو روزه اش با رئیس جمهور غنی و سایر مقامات عالیرتبه دولتی دیدار کرده است.

اتحادیه اروپا یکی از کمک‌دهندگان بزرگ به افغانستان است و پس از کنفرانس بن از روند بازسازی در افغانستان حمایت کرده است. آقای کوبیا هنگام دیدار  از افغانستان استراتژی جدید اتحادیه اروپا برای افغانستان را نیز اعلام کرد. یکی از موارد مهم این استراتژی، هماهنگی بین کشورهای منطقه برای تامین صلح و ثبات در افغانستان است.

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری بر ادامه حمایت اتحادیه اروپا از افغانستان تاکید کرد: «این استراتژی توسط ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا تدوین شده است و این سندی است که در سطح عالی تصویب شده است. این سند نشاندهنده حمایت دوامدار اتحادیه اروپا از افغانستان می‌باشد.»

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا گفت که برخی از کشورهای منطقه برای تامین صلح و ثبات در افغانستان متعهد هستند.

حمایت در شرایط حساس

سفر این مقام اتحادیه اروپا در حالی صورت گرفته که افغانستان و منطقه در شرایط حساسی قرار دارد. پس از اعلام استراتژی جدید امریکا برای افغانستان، خشونت‌ها در این کشور افزایش یافته است. در دو هفته گذشته صدها تن در این کشور کشته و زخمی شده‌اند. طالبان و داعش با بکارگیری تاکتیک‌های جدید مراکز نظامی و غیرنظامی را هدف قرار دادند.

اما فرستاه ویژه اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه در تلاش است تا یک اجماع منطقه‌ای را برای صلح و ثبات در افغانستان به وجود آورد. آقای کوبیا گفت با وجودی که این استراتژی توسط اتحادیه اروپا تدوین شده ولی در آن تاکید شده است که افغانستان در آن نقش به سزایی دارد: «براساس این استراتژي افغانستان تصامیم و تلاش‌هایش را براساس صلاحدید خودش تنظیم می‌کند.»

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا تاکید کرد اتحادیه اروپا افغانستان را حمایت خواهد کرد، در حالی که به استقلالیت این کشور احترام دارد. او گفت اتحادیه اروپا تصمیم‌هایی را حمایت خواهد کرد که توسط خود افغان‌ها و حکومت افغانستان گرفته می‌شود.

حکومت داری خوب، ارایه خدمات موثر برای شهروندان، حمایت از حقوق بشری افغان‌ها، انکشاف اقتصادی و بهبود تجارت منطقه‌ای موضوعاتی است که در آنها اتحادیه اروپا افغانستان را یاری خواهد کرد.

آقای کوبیا گفت که برای تشویق کشورهای منطقه به شماری از این کشورها سفر خواهد کرد و برای تامین صلح در افغانستان مذاکراتی را انجام خواهد داد و کشورهایی را که پیش از این نقش منفی در قبال افغانستان داشته‌اند، برای تجدید نظر در پالیسی‌هایشان تشویق خواهد کرد.

به باور اتحادیه اروپا افغانستان در منطقه ای واقع شده که صلح و ثبات در آن می‌تواند به تجارت بیشتر و بهتر و بهبود اقتصادی کشورهای منطقه کمک کند. آقای کوبیا خاطر نشان کرد که در سفرش به کشورهای منطقه نه تنها بر تامین ثبات تاکید می‌کند بلکه بر پیامدهای یک افغانستان امن که رشد اقتصادی است نیز اشاره خواهد کرد.

اتحادیه اروپا معتقد است که دریچه‌های امید برای صلح منطقه ای دیده می‌شود و در صورتی که تلاش‌های بیشتر در این زمینه صورت گیرد، افغانستان به سوی بهبود حرکت خواهد کرد.

کمک‌های مالی

اتحادیه اروپا یکی از حامیان اصلی مالی افغانستان است. این اتحادیه تنها در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۰ میلیون یورو را برای بهبود وضعیت معیشتی و حمایت از پروژه‌های انکشافی به افغانستان کمک می‌کند.

در تازه ترین مورد اتحادیه اروپا اعلام کرد که بیش از ۵ میلیون یورو را برای کمک به بیجاشدگان و قربانیان جنگ کمک خواهد کرد. از این کمک جدید اتحادیه اروپا بیش از ۷۵ هزار نفر مستفید خواهد شد. این کمک‌های برای تامین سرپناه، غذا و خدمات صحی به مصرف خواهد رسید.

منبع دویچه وله

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...