هرات هویت اصیل و بافت تاریخی‌خویش را باز می‌یابد!

 

از این ‌پس، تمامی نمادهای ساختمانی شهر قدیم هرات؛ شامل پیاده‌روها، کانال‌ها و لوحه‌های دکان‌های این ساحه، مطابق با معماری اصیل و متناسب به بافت تاریخی‌شان بازسازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)،در جلسه‌ی مشترکی که به منظور چگونگی بازگشت به اصالت باستانی شهر قدیم، میان شهردار هرات، رؤسای شهرسازی، اتحادیه پیشه‌وران و مسوولین اداره اطلاعات و فرهنگ هرات در ریاست اطلاعات و فرهنگ برگزار شد، روی ایجاد یک طرح واحد برای احیای بافت اصیل چهار بازار شهر قدیم، غور و بررسی همه‌جانبه صورت گرفت.

در این جلسه فیصله شد تا در جریان هفته پیش‌رو، کار سروی تخنیکی یکی از چهار بازار شهر قدیم بصورت نمونه توسط کمیسیون متشکل از زیر مجموعه‌های این اداره‌ها تکمیل و جهت تطبیق به اداره شهرداری سپرده شود.

“آریا رئوفیان” رییس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، وضعیت فعلی نماهای بازارهای شهر قدیم را کاملا غیرمعیاری دانسته و گفت: “هم‌اکنون کمتر از ۲۰ درصد نماهای ساختمان‌های این چهار بازار مطابق به بافت و اصالت اصیل‌شان است و مابقی کلاً به‌صورت غیر اصولی و غیرقانونی بازسازی شده‌اند”.

رئوفیان بازسازی‌های غیر معیاری را علت تغییر چهره اصیل و تاریخی این منطقه می‌داند و بر اجرایی‌شدن یک طرح واحد، مطابق به اصالت تاریخی این منطقه بر تفاهم و همکاری اداره‌های شهرداری و شهرسازی تأکید کرد.

در همین‌حال؛ “سید وحید قتالی” شهردار هرات نیز احیای چهره اصیل شهر قدیم را از برنامه اصلی اداره‌اش عنوان کرد و گفت که این طرح مشترک با هدف یادآوری اصالت باستانی شهر هرات مورد پشتیبانی اداره شهرداری بوده و این اداره مشتاقانه می‌خواهد تا این پروژه را هر چه زودتر تطبیق کند”.

قتالی تطبیق این طرح را بصورت نمونه‌، مشوقی برای دیگر شهروندان و کسبه‌کاران در بخش گسترش و حفظ بافت‌های فرهنگی و معماری هرات دانسته و تأکید کرد که این طرح با همکاری مردم هرات عملی می‌شود.

انجینیر “فریدون سروری” رییس شهرسازی و مسکن هرات، تمامی مشکلات به وجود آمده در گذشته را به علت عدم همکاری بین این اداره‌ها دانسته و پیشنهاد کرد تا در تفاهم و مشورت این سه اداره، به منظور دور ساختن نماهای غیرمعیاری و تطبیق طرح دوباره‌سازی نمای دکان‌های مسیر بازار شهر قدیم هرات، سروی تخنیکی صورت گیرد تا یک طرح عملی و قابل تطبیق تهیه شود.

به گفته سروری، عدم انسجام و یکپارچگی میان اداره‌های همکار در راستای ساخت و سازها در گذشته سبب شده تا بخش‌هایی از شهر قدیم هرات دست‌خوش ساختمان سازی‌های غیرمعیاری شود.

رییس شهرسازی هرات بر تکمیل و تطبیق کامل این طرح با قاطعیت تمام از سوی اداره‌های همکار و اداره محلی هرات تأکید کرد.

“عبدالودود فیض‌زاده” رییس اتحادیه اصناف و پیشه‌وران هرات با تأکید بر اصل مشارکت و هماهنگی میان اداره‌های دولتی، از تطبیق پلان‌های مرتبط به حفظ و نگهداری آبده‌های تاریخی استقبال کرد و از تطبیق این طرح حمایت و پشتیبانی نمود.

گفتنی‌است که بازسازی شهر قدیم، در صدر برنامه‌های اداره اطلاعات و فرهنگ و شهرداری هرات قرار دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...