با ثبت ۳۸۰۰ مورد تجاوزجنسی وخشونت علیه زنان در افغانستان در ده ماه اول امسال ظاهراً آمار هوس های ملاها و مجاهدین بالا رفته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که در ده ماه گذشته سال جاری ۳۷۷۸ مورد خشونت علیه زنان را ثبت کرده که نسبت به سال گذشته تفاوتی نکرده ‌است.

خانم سیما سمر، رئیس این کمیسیون امروز، شنبه، چهارم قوس/آذر در یک نشست خبری در کابل گفت از مجموع خشونت‌های ثبت شده، ۱۳۵۱ مورد آن خشونت فیزیکی، ۱۸۶ مورد آن خشونت جنسی و بیش از ۱۰۹۰ مورد آن خشونت‌های لفظی و روانی بوده‌اند.

خانم سمر افزود که ۵۸۹ مورد خشونت‌ اقتصادی و ۵۵۷ مورد دیگر شامل خشونت‌های است که به عرف و عنعنات (سنت‌های اجتماعی) ناپسند افغانستان بستگی دارد.

او افزود که از ۱۳۵۱ خشونت جسمی انجام شده ۱۰۰۳ مورد شامل ضرب و شتم، ۱۹مورد سوختاندن، ۵۴ مورد مجروح کردن، ۲۲ مورد انجام کار اجباری، ۲۳۱ مورد قتل، چهار مورد قطع اعضای بدن و ۱۸ موارد نیز شامل دیگر نوع خشونت‌ها بوده است.

به گفته او، درتهیه این گزارش با ۶۵۱ زن در ارتش ملی، پلیس ملی و امنیت ملی افغانستان مصاحبه شده که آنان گفته دسترسی به فرصت‌های مساوی با مردان، بخصوص در زمینه آموزش ضمن خدمت را ندارند.

خانم سمر افزود که مصاحبه شوندگان گفته که به آنان حقوق و امتیازهای مشابه همانند مردان نیز داده نمی‌شود.

علاوه بر آن، مصاحبه شوندگان گفته که در تصمیم‌گیری‌های بزرگ در نهادهای امنیتی مشارکت ندارد.

او گفت که این کمیسیون به دولت افغانستان توصیه می‌کند که در واکنش به آزار و اذیت جنسی فرهنگ پاسخگوی را ترویج و به فرهنگ معافیت خاتمه داده شود.

بی بی سی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...