اختلاف نظر درباره اختلاط دانشجویان دختر و پسردر دانشگاه های افغانستان!

    

براساس گفته‌ های برخی از جامعه شناسان، مختلط بودن پسران و دختران در دانشگاه ها مفید بوده و این روند برای ایجاد روابط اجتماعی هر دو جانب مؤثر است اما از سویی‌هم برخی از افراد با این کار مخالف اند.

به گزارش خبرگزاری آوا، شماری از دانشجویان دانشگاه هرات، مختلط بودن دختران و پسران را برای مشارکت‌های اجتماعی شان مفید دانسته و از اینکه در کنار هم درس می‌خوانند ابراز خوشی می‌کنند.

آنان می‌گویند که تحصیل کردن پسران و دختران در یک محیط باعث ایجاد روابط

اجتماعی شده و این امر سبب می‌شود که در آینده کاری‌شان روابط اجتماعی را نیز به خوبی برقرار کنند.

“مریم مؤحد” دانشجوی دانشکده فیزیک دانشگاه هرات می‌گوید که با پسران در یک محیط و فضای دوستانه درس می‌خوانند و در رابطه با موضوعات مختلف نظریات خود را با هم به اشتراک می‌گذارند.

وی افزود که ایجاد روابط اجتماعی با هر فرد اعم از مردان و زنان باعث شخصیت سازی خود فرد می‌شود. هر فرد درمحیطی که زندگی می‌کند، کار می‌کند و یا درس می‌خواند باید با افراد ماحویل خود رابطه خوبی داشته باشد.
“محمد داوود یاری” دانشجوی دیگری است که با مختلط بودن پسران و دختران در دانشگاه ابراز رضایت می‌کند.

به باور او اگر زنان و مردان در کنار هم نباشند بدون شک از اندیشه‌ها و افکار یکدیگر نیز بی‌خبر هستند و این مسئله باعث می‌شود که در انجام کارهای اجتماعی مشکلات جدی بوجود آید.

“نسیم محمدی” هم یکی از دانشجویان دانشگاه هرات است او می‌گوید درس خواندن پسران و دختران در یک محیط مشترک باعث رقابت تنگاتنگ میان این دو قشر جامعه شده که هر کدام سعی می‌کنند برای بالا بردن ظرفیت خود بیشتر تلاش کنند.

این در حالیست که شماری از دانشجویان مخالف یکجا بودن پسران و دختران در یک صنف آموزشی هستند.

“بتول جعفری” دانشجوی رشته شرعیات است با اشاره به این موضوع که یکجا بودن پسران و دختران در یک محیط پرده حیاء و عفت را آهسته آهسته کنار میزند و باعث بوجود آمدن فساد در جامعه می‌شود.

وی به این باور است که یکی از عوامل عمده‌ی روابط نامشروع و خلاف عرف اسلام که میان پسران و دختران جامعه‌ی امروز بوجود آمده است، ناشی از مختلط بودن‌شان در صنف‌های آموزشی است.

از سویی‌هم شماری از مسؤلان در دانشگاه هرات می‌گویند: مختلط بودن دختران و پسران در صنوف دانشگاه سیستم پذیرفته شده در کشور است.

“نعمت‌الله سروری” آمر ارتباطات و آگاهی عامه‌ی دانشگاه هرات گفت که سیستم مختلط در قوانین درسی تحصیلات عالی افغانستان قبول شده است و تمام دانشگاه‌های مرکز و ولایات مطابق همین سیستم پیش می‌رود.

وی افزودکه دانشکده‌ی شرعیات دانشگاه هرات بنابر دلایلی که خودشان دارند صنوف درسی‌شان مجزا است.

با این حال مسؤلان در دانشکده‌ی شرعیات دلیل مجزا بودن دختران و پسران در صنوف درسی را حساسیت‌های موجود در مواد درسی این رشته عنوان می‌کنند.

“عنایت‌الله صدیق‌یار” سرپرست دانشکده‌ی شرعیات در رابطه با این موضوع گفت که محتوای دروس در این دانشکده معمولا مسایل فقهی بوده و شرایط ایجاب می‌کند که به خاطر تفهیم بیشتر دروس صنوف جدا باشد.

وی یکی از دلایل جدا بودن صنوف را چنین بیان می‌کند: “شریعت اسلام اختلاط زنان و مردان را منع کرده به همین دلیل در این دانشکده صلاح بر این است که صنوف جداگانه باشد”.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...