افغانستان در مسابقه بین المللی دوش ماراتون مقام اول را بدست آورد

  

سومین دور مسابقات بین المللی دوش “ماراتون” در ولایت بامیان با قهرمانی کشور افغانستان به پایان رسید.

سومین دور مسابقات بین المللی دوش ماراتون با شرکت ورزشکاران از کشورهای مختلف دنیا و ولایت‌های افغانستان در مرکز بامیان به فاصله ۴۲ کیلومتر برگزار شد، که در پایان محمد کریم یاقوت از پکتیائ افغانستان توانست مقام اول را کسب کند.

جمز بیگن رئیس ماراتون افغانستان در مورد این مسابقه گفت:

“امروز بسیار روز خوبی داشتیم، این مسابقات در دو بخش برگزار شد که در بخش اول به فاصله ۱۰ کیلومتر که ۲۴۰ نفر شرکت کرده بودند و در بخش ماراتون ۱۵۰ نفر اشتراک کردند. در این مسابقات تعداد زیادی از کشورهای مختلف دنیا شرکت کردند همین‌طور تعداد زیادی از دختران و پسران جوان از ولایت‌های مختلف افغانستان نیز شرکت داشتند. تمام آن‌ها برای صلح، زنان و مردم افغانستان دویدند.”

در این مسابقه ۲۰ نفر ورزشکار از کشورهای امریکا، انگلستان، آسترالیا، فرانسه، کانادا، ولز، تایوان، ایران، چک و روسیه نیز شرکت داشتند که در پایان این مسابقات کریم از افغانستان توانست مقام اول را کسب کند همین طور دیوید فیلد از آسترالیا و حسین از افغانستان توانستند مقام‌های دوم و سوم را به‌دست بیاورند.​

محمد کریم یاقوت از ولایت پکتیا که در این مسابقات توانست ۴۲ کیلومتر فاصله را در ۹ ساعت و ۵۹ دقیقه طی کند که مقام اول را بدست آورد، به رادیو آزادی گفت:

“هر کس که بتواند در این ماراتون شرکت کند و این مسابقه را ختم کند قهرمان است. در این مسابقه نفر اول یا دوم بودن مهم نیست مهم این است که ورزش کنیم. به نظر من تمام ورزشکاران قهرمان هستند چون ورزش می‌کنند و صحتمند هستند.”

ولایت بامیان یکی از ولایت‌های امن افغانستان است که شرکت کننده‌ها از کشورهای مختلف بدون هیچ ترسی و هیچ مشکل امنیتی در این مسابقات شرکت کردند.

دیوید فیلد از کشور آسترالیا که در این مسابقات مقام دوم را کسب کرده بود در مورد فضای بامیان برای این برگزاری این مسابقات گفت:

“من خیلی علاقه داشتم که به افغانستان بیایم و دویدن را دوست دارم اما همیشه فکر می‌کردم که اینجا احساس امنیت نمی‌کنم اما در اینجا خیلی احساس امنیت می‌کنم و رفتار مردم بسیار دوستانه است و من به تنهایی در بازار قدم می‌زنم و به تنهایی در مسابقه شرکت کردم من قبل از آمدنم به بامیان فکر نمی‌کردم اینجا اینقدر امن باشد.”

در حالی مسابقات بین المللی دوش ماراتون در بامیان برگزار می‌شود که وضعیت امنیتی در کشور خوب نیست و بیشتر مردم خبرهای جنگ را می‌شنوند اما به گفته برگزار کننده‌ها، این مسابقه فرصتی را محیا می‌کند تا مردم از فکر جنگ بیرون شوند.

زینب از ولایت کابل که در مسابقه مارتون شرکت کرده بود در این مورد اضافه کرد:

“برگزاری این مسابقات بسیار خوب است. من خودم از کابل هستم و همیشه خبر از جنگ بود و همیشه نگران انتحار بودم ولی از وقتی که اینجا آمدم بسیار آرام هستم و فکر دیگری نمی کنم. من فقط تمرکزم به مسابقه ماراتون بود و در طول مسابقه نیز هیچ احساس خطری نمی کردم و با خیال راحت در ماراتون شرکت کردم.”

سومین دور مسابقات بین المللی دوش ماراتون با همکاری اداره محلی بامیان، حمایت مالی شرکت مخابراتی اتصالات و توسط رضاکاران از کشورهای مختلف جهان با هدف صلح، تشویق ورزشکاران و جذب گردشگران خارجی در ولایت بامیان به پایان رسید.

گزارش: عباس نادری

منبع رادیو آزادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فرمول ها ودستاورد های اسلام

از آنجایی که هیچ کس نمی داند خدا کی یا چی است و هیچ علمی ...